Víte, že v domácích podmínkách můžete chovat i motýly? Pokud vás tito nádherní bezobratlí uchvacují, čtěte dále. Na vlastní oči budete moct pozorovat jejich život a proměny, což jistě stojí za trochu námahy.

Dělení motýlů

Motýli se dělí na noční a denní druhy. Dále existují motýli, kteří přijímají potravu, a ty, kteří ji nepřijímají. Druhá kategorie žije kratší dobu. Nemají trávicí ústrojí a většinou žijí maximálně 3 týdny.  Každý motýl prochází čtyřmi životními stadii: vajíčko, housenka, kukla a dospělý motýl.

Vajíčka

Vajíčka umísťujeme do průhledných nádob, abychom mohli sledovat jejich vývoj. Je dobré zjistit si, za jak dlouho se housenka má vylíhnout, jelikož u každého druhu je to jinak. Jestliže vajíčka nezimují, je dobrou volbou Petriho miska nebo plastová krabička. Pozor na přímé sluneční světlo, to škodí. Vajíčkům zajistíme dostatečnou vlhkost i větrání, nesmí vyschnout, ani se zapařit. Na spodek misky tedy umístíme savý papír, klidně toaletní nebo savou kuchyňskou utěrku.

Housenky

Po vylíhnutí housenky zůstávají v nádobkách, ve kterých se vylíhly, jakmile dostatečně vyrostou, přendáme je do nádob větších. Potřebují hlavně dostatek potravy, aby dorostly co největší velikosti. Životnost motýlů, kteří v dospělosti nepřijímají potravu, závisí na tom, kolik potravy přijali jako housenky. Obydlí musí být osvětleno rovnoměrně, podle druhu mají v oblibě přítmí nebo naopak světlo. Hlavní potravou housenek jsou rostliny, ty před podáním opláchneme a osušíme. Buďto víme, jakou potravu housenky podle druhu potřebují, nebo jim zezačátku předložíme několik typů rostlin a uvidíme, jakou začnou přijímat.

Během vývoje se housenky několikrát svlékají. Odrostlé housenky přesuneme do houseníku, což je zařízení v podobě krychle ze dřeva, jež má stěny pokryté jemným pletivem. Některé housenky přezimují, umístíme je tedy do houseníku v Petriho miskách. Probuzení oddálíme vložením housenek do ledničky, například pokud chceme počkat na bujnější jarní vegetaci. Neprospívající housenky odstraníme nebo oddělíme od ostatních, může to být příznak nějaké choroby.

Kuklení

Housenky nejprve začnou vyžadovat co nejvíce krmení, poté se krmit přestanou a rychle se pohybují po houseníku – hledají místo ke kuklení. Pro začátek kuklení je typické vylučování hedvábných vláken a potírání se ústními výměšky. Některé housenky spřádají kokon z vláken, jiné se kuklí připevněny k rostlině, další se kuklí v hlíně. Není dobré nechat kuklit moc housenek v jednom houseníku najednou. Dobré je kuklící housenky umístit do zvláštního houseníku, jelikož před kuklením vylučují jedovaté látky a mohly by ohrozit ostatní jedince.

Přezimování

Přezimování se může simulovat tak, že kukly ihned po zakuklení umístíme do nižší teploty (od 10°C do 0°C). Po několika dnech je umístíme do té teploty, ve které budou přezimovat, neměla by klesnout pod -15°C, jinak hrozí úhyn. Na jaře, (když začne růst živná rostlina) kukly přeneseme do vyšší teploty a vývoj bude pokračovat.

Líhnutí

Kukly se musí dostatečně rosit. Že se z kukly líhne motýl (imago, dospělec), poznáme podle změny barvy a prosvítání křidélek. Vylíhnutý motýl kolem sebe potřebuje dostatek prostoru, aby mohl roztáhnout křídla. I líhnutí motýlů lze oddálit vložením kukel do lednice. Délka života motýlů se různí, od pár týdnů po několik měsíců. Dospělce chováme v klecích z monofilu nebo sklenících, co nejvíce prostorných. Denní motýli mají potřebu prostoru o něco větší.

Další články z rubriky


Štítky: , , ,

Diskuze k článku, stačí zadat jen: jméno a komentář. Ostatní není povinné.

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.