Brokolice je jedním z vhodných druhů zeleniny pro morčata

Morče domácí (Cavia porcellus) je hlodavec pocházející z Jižní Ameriky, kde žije divoce, a kde také vyhlášenou pochoutkou (jako u nás například králík). U nás se morče nejí, alespoň prozatím, ale chová se už i velká varianta „cuy“, zatím ale jen pro hobby účely. Cuy morče váží 2-3 kg, zatímco klasicky veliké morče váží v dospělosti do 1 kg, spíše méně. Využití má morče jako mazlíček, ale i jako pokusné zvíře pro medicínské účely.

Plemena morčat

Plemen morčat je celkem hodně. Podle délky srsti je rozlišujeme na krátkosrstá, rozetová, dlouhosrstá nebo bezsrstá. V rámci tohoto základního dělení existuje mnoho plemen a barevných variant.

Společenská zvířata

Jelikož jsou morčata zvířátka společenská, je vhodné chovat je v páru nebo ve skupinkách. Pak se můžeme těšit jejich veselému projevu, a pozorovat je ve zvědavém zkoumání všeho okolo. Vyluzují řadu zvuků, a mohou být velice zábavná. Nechají se ochočit, některým nevadí mazlení a hlazení. Výhodou je jejich převážně denní aktivita. Hodí se pro všechny bez rozdílů věku, dospělé, děti i seniory. Málokdy kousnou, nejde o jejich přirozenou obranu. Vhodní jsou samci i samice, samice bývají menší, samci mohou trochu více zapáchat.

Ubytování morčat

Morčata chováme v dostatečně velkých klecích, někdo zvolí i plastový box, akvárium, nebo si postaví domácí ubikaci, klidně o několika patrech. Chov venku na chráněném místě je také možný, nejčastěji v králíkárně, ovšem zde nejste se zvířátky v takovém kontaktu.

Jako podestýlku volíme hobliny, i když je více možností (speciální savé materiály). Do ubikace umístíme misky na potravu a napáječky. Seno dáváme nejlépe do seníku, aby se neznečistilo. Vyhrát si můžeme s dalším vybavením, jako jsou domečky, schůdky, vyvýšená patra, závěsné koule na krmivo, nebo látkové houpačky (hamaky), na kterých ráda odpočívají. Neumí šplhat, ale vyskočí poměrně vysoko. Zvířátka uvítají i možnost výběhu, jak doma, tak při příznivém počasí na zahradě. Nejlépe, pokud jim vytvoříte bezpečně ohrazený prostor.

Morčata milují čerstvou trávu a pampelišky

Čím morčata krmit

Základem je kvalitní seno, dostupné neustále. To krmíme i v létě, když je k dispozici tráva, přispívá to lepšímu trávení. Dále podáváme pestrou směs čerstvé zeleniny (mrkev, brokolice, čínské zelí, petržel, celer, červená řepa, papriky, rajče) a sem tam kousek ovoce (nejlépe jablko). Morčata si neumí sama vyrobit v těle vitamín C, takže jej musí přijímat dostatek v potravě. Existují i vitamíny, které se rozpustí ve vodě, nebo se přidávají do krmiva. Na okus je dobré podávat větvičky ovocných stromů. Směsi pro morčata obsahující zrní nejsou příliš vhodné. Lepší je podávat speciální granule, nebo směsi s velmi malým či žádným podílem obilí. Také pamlsky volíme obezřetně. Morčata mají sklon k tloustnutí, a mnoho prodávaných pochoutek je příliš tučných, sladkých nebo jinak nevhodných.

Samozřejmostí je čistá voda v napáječce.

Rozmnožování morčat

Samice mají říji přibližně co 21 dní. Ovulace tvá krátce, asi 15 hodin. Pozor, samičky mohou zabřeznout již v 1 měsíci věku! Je proto důležité včas oddělit mláďata, hlavně samečky od matky a sester, a držet spolu zvířata opačného pohlaví jen pro účely rozmnožování. Březost trvá 63-71 dní. Rodí se dobře vyvinutá mláďata, nejčastěji 2-4. Jsou osrstěná, vidí a slyší, mají druhé zuby. Brzo se pohybují okolo matky, a zkoumají okolí. Po pár dnech již kromě mateřského mléka přijímají pomalu i potravu dospělých morčat. Odstav probíhá ve věku 3-4 týdnů.

Mládě morčete

Zdravotní problematika

Morčata se dožívají 5-8 let. Často je trápí problémy se zuby, zejména pokud jsou špatně postaveny, neobrušují se jak by měly a přerůstají. Morče tak nemůže přijímat potravu a hubne. Prevencí je pravidelná prohlídka a případné zkracování chrupu u veterináře, výběr zdravých zvířat do chovu, a vhodná strava (zejména neustálý přísun sena).

Při nevhodné stravě hrozí nadmutí nebo průjem. Jde o velmi závažné stavy. Rovněž pokud morče nežere, nejpozději druhý den navštívíme veterináře, ale nejlépe ihned. Příčinou trávicích potíží mohou být i vnitřní parazité.

Kožní problémy způsobené parazity nejsou výjimkou. Zejména svrab, plísně nebo venky často chovatele a jejich svěřence dosti potrápí. Prevencí je nákup sena a podestýlky z dobrých zdrojů a dostatečná hygiena, případně karanténa nových zvířat. Ovšem i u špičkového chovu se mohou parazité nebo plísně objevit.

Při nachlazení může vniknout zánět dýchacích cest nebo zápal plic, morčatům se nemusí vyhnout ani různé bakteriální nebo virové infekce.

Samice, zejména ve vyšším věku, často trpí na ovariální cysty. Zde je na místě operativní řešení.

Zvířátko pro radost

Pokud budete dodržovat správné zásady chovu, a svým svěřencům se dostatečně věnovat, získáte roztomilé a veselé společníky, kteří nejsou příliš nároční. Kdo jejich kouzlu propadne, málokdy se již bez těchto milých a hovorných zvířátek obejde.

Další články z rubriky


Štítky: , , ,

Diskuze k článku, stačí zadat jen: jméno a komentář. Ostatní není povinné.

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.