Krůtí maso je chutné a dietní, proto se stále častěji prosazuje v naší kuchyni. Krůty rychle nabírají na hmotnosti a dobře zhodnotí krmivo. Chov krůt probíhá ve velkochovech i u drobných chovatelů. Není složitý a vyplatí se, ale nějaká úskalí má.

Pohlavní dimorfismus

Krůty se vyznačují výrazným pohlavním dimorfismem. Samec (krocan) je mnohem větší, s nápadnými výrůstky a zbarvením na hlavně a krku. Široká péra na ocase roztahuje do širokého vějíře. Tělo má kulovitého tvaru, zatímco samice (krůta) spíše kuželovitého. Krocani jsou navzájem velice bojovní a zápasí spolu. V toku samec toká, chodí pomalým strnulým pohybem, a hlasitě hudruje.

Podmínky chovu

Chov krůt je o něco náročnější než chov slepic. Nejideálnější je chov do 10 kg, u krocanů do 20 kg. Vzít si mladé krůty od chovatele je nejlepší až od 8. týdne věku, protože do této doby je největší úhyn. Nejnáchylnější jsou okolo jednoho měsíce věku. Pokud bychom je nedrželi v suchu a teple, hrozí záněty dýchacích cest a průjmy, často s úhynem.

Zvykání na nové prostředí

Na začátku musíme zmírnit šok z přechodu k novému chovateli. Krmíme nejdříve stejnou krmnou směsí, na kterou byly zvyklé. Nové krmivo přidáváme postupně, přechod by měl proběhnout nejdříve za 10 dní. Nutný je výběh se zastřešeným přístřeškem proti slunci, větru a dešti. Nesmí totiž zmoknout a prochladnout. To platí u mláďat i u dospělců.

Krůty ve velkochovech

Ve velkochovech se krůty chovají v halách na podestýlce, převážně velký užitkový typ, rozmnožují se umělou inseminací. Celou dobu dostávají jadrnou směs. Mají k dispozici hřady a snášková hnízda. Krocani dosahují hmotnosti až 25 kg s výkrmem 24 týdnů, krůty 15 kg s výkrmem 14 týdnů.  Takových hodnot a rychlosti samozřejmě v malochovu nedosáhneme, a ani by to nebylo přirozené, záleží to na podmínkách a dalších vlivech.

Krmení krůt

Krůty jsou pastevní drůbež. Ovšem nerozhrabávají zemi jako slepice, a nepoškozují tak travní porost. Další složkou jsou obilné šroty nebo speciální směsi, doplněné vitamínovo- minerální mi přípravky.

Speciální směsky jsou nejlepší volbou krmiva, mají v nich vše potřebné. Doplnit ji můžeme kysaným mlékem, krmnými kvasnicemi, nařezanými kopřivami, nastrouhanou mrkví a řebříčkem. Musí mít stále čistou vodu, na jejíž kvalitu jsou dost citlivé. Také grit je nezbytný.

Mladé krůty do jednoho týdne stáří se krmí směsí, do které můžeme přidat tvaroh. Pokud si chceme směs ke krmení připravit sami, zvolíme šrot ze pšenice, ovsa a ječmenu ve stejném poměru, kterou zvlhčíme kyselým mlékem nebo mírně teplou vodou.

Rozmnožování krůt

Na 8-10 krůt chováme jednoho krocana. Snáška trvá od února do konce června. Krůta snáší 20- 50 vajec, mláďata se líhnou za 26-28 dní. Krůty během sezení na vejcích samy neodcházejí. Chovatel by je měl sesazovat, aby se nakrmily, napojily a vyprázdnily.

Krůťata po vylíhnutí potřebují stabilní teplotu 26°C a vlhkost vzduchu 70%. Do osmi týdnů stáří potřebujeme 1 m2 na 10-12 krůťat, u starších mláďat 5-7 kusů.

 

 

Další články z rubriky


Štítky: , , ,

Diskuze k článku, stačí zadat jen: jméno a komentář. Ostatní není povinné.

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.