Křepelka japonská patří mezi hrabavou drůbež. Proč křepelky chovat? Vyšlechtěn byl masný (brojlerový) i nosný typ, takže si můžete vybrat, zda chcete spíše vejce, nebo chutné křepelčí maso. Dospělí jedinci nosného typu váží v dospělosti okolo 150 g, u masného typu 300-400 g. Snáška začíná již od 6 týdnů věku, v dobrých podmínkách dokážou za 365 dní snést až 300 vajec. Masné linie dospívají později a snáší asi o 20% méně. Rozpoznat pohlaví je velice obtížné. Dospělé slepičky jsou na hrudi více kropenaté. Křepelky jsou velice plaché, takže pozor, aby vám při manipulaci neuletěly.

Křepelčí vejce

Hmotnost křepelčího vejce je 10,5- 12 g. Může být ale i více. Na rozdíl od těch slepičích mají o něco vyšší obsah bílkovin a stopových prvků (železo, hořčík, zinek). Hladina cholesterolu se různí podle linií a krmné dávky. Jsou vyšlechtěny linie na nižší obsah cholesterolu ve vejcích, který je pak o 40% nižší, než ve slepičích. Navíc je vejcím křepelek připisován pozitivní vliv na lidskou imunitu a potenci. Pro konzumní vejce je lepší chov bez kohoutků.

Kropenatá křepelčí vejce

Klece pro křepelky

Klece s výškou asi 30 cm jsou pro chov japonských křepelek velice vhodné. Někdo je chová i v králíkárně nebo voliéře. Pro jeden kus musíme počítat s plochou 150- 250 cm2, podle typu (nosný, masný). Dno by mělo být tvořeno roštem s velikostí ok 1×1 cm. Někdo volí pevný povrch s podestýlkou. Není potřeba instalovat bidla ani budky na snášení vajec. Křepelky se chovají ve skupinách s různým počtem jedinců. Skupinu sestavujeme současně, jinak by byla nová zvířata terorizována.

Podmínky chovu

V době snášky by měly mít křepelky dodržován správný světelný režim, 16 hodin světlo a 8 hodin tmu. Ovšem není vhodné intenzivní světlo, pro největší snášku stačí, když v přítmí dokážeme jedince spočítat. Optimální teplota je 20° C. Pokles směrem dolů je více škodlivý, může zapříčinit pelichání a pokles snášky. Správná vlhkost vzduchu je 60-70%. Zajistěte také dostatečné větrání.

Krmení

Nejvhodnějším krmení je směs pro nosnice. K dostání je sypká i granulovaná varianta. Dospělá křepelka denně přijme asi 25-35 g této směsi. Pohlídat by si chovatel měl hladinu dusíkatých látek (bílkovin), která by měla být 20%. Jelikož většina směsí této hodnoty nedosahuje, je vhodné přidávat asi 5% rybí moučky, sušeného mléka nebo sojového šrotu. Jako doplněk můžete přimíchávat Roboran D– vitamíny, aminokyseliny, minerály a mikroprvky (1 lžíce na 1 kg směsi), a Plastin– obsahuje mikroprvky (1 kávová lžička na 1 kg směsi). Přidávat cokoliv dalšího nemusíte. Ani grit nebo zelené krmení, protože pak křepelky přijímají o to méně směsi, a sníží se snáška.Ovšem pokud vám nejde o vysokou produkci vajec, tak trávu dávat můžete, vajíčka jsou pak i chutnější a křepelky ji přijmou s povděkem. Miska s pískem slouží jako grit pro lepší zažívání. Někdo grit nedává, ale je to na uvážení. Samozřejmostí je dostatek čisté vody.

Odchov mladých křepelek

Jelikož mají křepelky potlačený pud kvokavosti, mláďata samy nevysedí a vejce je nutno svěřit líhni na dobu 18. dnů. Optimální teplota je 37,5-37,8° C prvních 14 dní, s tím, že se vejce 3x denně otáčí, další dny se snižuje na 37,2- 37,5° C, a otáčení se neprovádí. Místo toho se kropí vlažnou vodou. Mláďata se líhnou 18. den a jsou značně choulostivá. Teplotu udržujeme na 30°C a krmení by mělo obsahovat dostatek bílkovin.

Další články z rubriky


Štítky: , , ,

Diskuze k článku, stačí zadat jen: jméno a komentář. Ostatní není povinné.

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.