Pokud chceme mít vlastní čerstvé kravské mléko, a máme dostatek prostoru a krmení, je chov krávy v domácích podmínkách dobrou možností. Velkochov je rozsáhlou a složitou kapitolou, kterou se zde zabývat nebudeme. Chovem doma se zásobíte mlékem a mléčnými produkty, a z vlastního býka můžete na jatkách získat chutné maso. Prodej telete zase znamená určitou finanční hotovost.

Co potřebujeme k chovu

–          Vhodný pozemek, nejlépe louku (pro jednu krávu, případně tele, asi 1 ha) a chlév na ustájení. Počítat musíme i s místem pro tele

–          Krmivo a prostor k jeho uskladnění

–          Podestýlku

–          Stroje k sečení trávy a sušení sena

Naší stáji bude přiděleno číslo společností chovatelů, a zde musí být kráva také registrovaná. Do uší se nasazují dvě známky.

Je dobré mít někoho, kdo se s námi o zvířata stará, a kdo nás případně v péči zastoupí. Starost o zvíře znamená každodenní práci.

Výběr plemene

–          Dojná (holštýn, jersey)

–          Kombinovaná užitkovost (červenostrakatý skot, montbeliard)- statnější plemena, potomstvo dobře roste a krávy dobře dojí

–          Masná (charolais, aberdeen angus, hereford, belgické modré, limousine, salers)- vysoké přírůstky, tele se často nechává pod matkou až do odstavu, krávy dojí méně

Zakoupení krávy

–          Jalovice po odstavu, nejlépe od 6 měsíců. Říje začíná okolo 8. měsíce, s opakováním co 21 dní, první připuštění (inseminace) je vhodné ve věku 15 měsíců.

–          Březí jalovice

–          Otelená kráva, která dojí. Tu můžeme nechat inseminovat, a dva měsíce před porodem zasušit (přestat dojit, omezit krmnou dávku)

Krmení

–          Seno po celý rok, minimálně dvakrát denně, i při pastvě

–          Pastva (pozor na mokrou vojtěšku a jetel, namrzlou trávu)

–          Šrot

–          Minerální liz

–          Na podzim a v zimě řepa, řepný chrást

Kráva potřebuje dostatečné množství vody, nejvíce jí vypije během nejvyšší laktace.

Porod telete a doba do odstavu

Kráva je březí 280 dní. Někdy je třeba při porodu zásahu zkušeného zootechnika, chovatele nebo veterináře, občas mívají komplikované porody. Nejméně komplikací mají asi krávy plemene Jersey. Dbáme na to, aby vyšlo i lůžko, jinak brzy hrozí infekce a sepse. Tele se musí do 2 hodin od narození napít mleziva. Je dobré krávu ještě před porodem zvykat na manipulaci s vemenem. První tři dny od porodu nevydojujeme úplně. Mohlo by dojít k odvápnění krávy. Po 7 dnech můžeme mléko začít konzumovat. Dojit lze ručně nebo elektrickou dojačkou. Tele se nechává různou dobu pít od krávy. Záleží to na tom, jaké máme plemeno, a zda chceme spíše mléko, nebo silné a zdravé tele. První měsíc ho necháváme buď s krávou, nebo minimálně dvakrát denně pít. Zbytek času přikrmujeme mlékem z kyblíku, a postupně zvykáme na šrot a seno. Tuto kombinaci krmíme do 4-5 měsíců. Nejpozději v 6 měsících se tele odstavuje. Určitě bude výhodné do budoucna, zvykneme-li telátko od mala na manipulaci a zvedání končetin, aby později nebyl problém s úpravou paznehtů.

Zdravotní problémy

Krávy jsou náchylné na onemocnění paznehtů, je nutná pravidelná úprava odborníkem, a dodržování čistoty. Časté jsou také záněty mléčné žlázy nebo metabolické poruchy. Těm lze v malochovu správnou péčí a vhodnou krmnou dávkou.

 

 

 

Další články z rubriky


Štítky: , , ,

Diskuze k článku, stačí zadat jen: jméno a komentář. Ostatní není povinné.

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.