Chov králíků pro užitek (dietní maso, kůže) je dnes stále více oblíbený. Výkrm trvá přibližně 4 měsíce. Tato zvířata vyžadují ovšem každodenní péči. Pokud se rozhodneme pro jejich pořízení, zavítáme na výstavu drobného zvířectva, nebo si králíky obstaráme od chovatele. Pro výstavní účely se hodí jakékoliv plemeno, na maso zvolte spíše střední a velká plemena (například moravský modrý nebo český strakáč). Rozmyslete si, zda máte kam umístit králíkárnu, a zajištěno krmení, aby se vám chov vyplatil. Pak vám nic nebrání začít.

Králíkárna

Nejlepší je chov v kryté venkovní králíkárně, případně dobře větrané kůlně. Rozhodně ne v garáži nebo vytápěné části domu. Dospělé králíky není vhodné držet pohromadě. Samci se k samici dávají jen v době páření. Kotce králíkárny musí být dostatečně prostorné, aby se králík mohl napřímit a protáhnout. Umístění u země není vhodné, králíkům vadí mráz a vlhkost. Střechy by se měla svažovat, a přesahovat minimálně o 10 centimetrů, kvůli dešti. Vhodným materiálem pro výrobu je dostatečně silná překližka neošetřená jedovatým přípravkem, a králičí pletivo s drobnými oky. Pokud se bude podlaha mírně svažovat, a vzadu umístíme kanálek na odvod moči, usnadníme si čištění kotce. V létě můžeme nechat králíky proběhnout ve výběhu, ovšem s dozorem.

Králík v králíkárně

Králíci potřebují dostatek sena pro trávení a obrušování zubů

Krmení

Králíci jsou býložravci. Je dobré krmit dvakrát denně ve stejnou dobu, do seníku nebo těžkých kameninových misek.

  • Základem je dostatek sena
  • Jako doplněk slouží tráva a zelenina (hlavně mrkev, krmná řepa, tuřín, vodnice, pastinák a listy ředkviček).
  • Tráva musí být čerstvá, ne zapařená nebo z hromady po použití sekačky.
  • Jako pamlsek můžeme podat tvrdý chleba, jablka, ovesné vločky nebo slupky z brambor.
  • Další složkou potravy mohou být speciální králičí granule bohaté na živiny, ječmen a oves.
  • K dispozici musí být neustále čistá voda v misce nebo napáječce.
  • To, že králík žere občas vlastní bobky je normální, jako součást jeho přirozeného zažívání.

Manipulace

Nikdy králíka nezvedejte za uši nebo srst. Nejlépe je uchopit jej jednou rukou pod tělem, přitisknout k sobě a druhou rukou přidržovat za uši. Nedělejte hluk ani rychlé pohyby.

Odchov mláďat

Samice je březí 31 dní. Staví si „hnízdo“ ze sena, slámy a chlupů, vhodné je i kryté kotiště v kotci se samostatnými plnými dvířky. Mláďata se narodí slepá a holá, v pelíšku by měla zůstat 2-3 týdny. Při kojení matce zvýšíme příjem vody a potravy. Po 3 týdnech začínají přijímat i suchou potravu. U matky by měla králíčata zůstat minimálně 6 týdnů. Malí králíci jsou náchylnější na průjmy nebo nadmutí. Připouštění samice by mělo proběhnout maximálně dvakrát nebo třikrát do roka. Pak vám může samice v chovu vydržet třeba šest let.

Mladí králíčci

Péče o zdraví

Očkování

Doporučuje se pravidelné očkování co půl roku proti myxomatóze a králičímu moru. Obě onemocnění jsou smrtelná a mohou celý chov zlikvidovat. Přenáší se především bodavým hmyzem a přímým kontaktem. Malí králíčci se většinou poprvé očkují v 10 týdnech.

Kokcidióza

Toto parazitární onemocnění ohrožuje chovy po celém světě. Jde o jednobuněčné parazity v trávicím traktu, kteří způsobí problémy při pomnožení. Prevencí je udržování čistoty kotců, okyselování vody octem, nebo kokcidiostatika v granulích.

Péče o zuby

Aby králíků nepřerůstaly zuby (mají neustále dorůstající chrup), podávejte okus (větvičky ovocných stromů nebo tvrdý chléb). Prevencí je i neustálý dostatek sena.

Další články z rubriky


Štítky: , , ,

Diskuze k článku, stačí zadat jen: jméno a komentář. Ostatní není povinné.

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.