Koně byli dříve chování spíše pro užitek, dnes se z nich stala hlavně hobby zvířata, která využijeme pro rekreaci, chov a do sportu. Koně jsou rovněž vhodní pro hipoterapii, zápřah nebo práci v lese. Pro každou činnost se hodí trochu jiná plemena. Podle velikosti rozlišujeme pony (do 148 cm v kohoutku) a velké koně.  Dále můžeme koně dělit na teplokrevné a chladnokrevné. Možností je ale daleko více. Koně se dožívají 20 a více let.

Správné podmínky pro chov

Koně jsou stádová zvířata, potřebující velký prostor a hodně pohybu. Nechováme tedy nikdy jednoho koně samotného. Ani osel, ovce nebo koza druhého koně plnohodnotně nenahradí. Pokud chceme jednoho velkého koně, pořídíme k němu alespoň poníka. Liší se podmínky pro chov sportovních, tažných a rekreačních koní. Nejpřirozenější je pro koně co největší možnost volného výběhu a pastvy. Nejčastější systém chovu je takový, že na noc se koně zavírají do stáje a přes den tráví čas ve výbězích. Někdo chová koně nonstop venku, tomu se říká systém 24/7, a koně si na něj musí postupně navykat. V ohradě (výběhu, na pastvě) by měl být vyhovující přístřešek, aby se zvířata mohla schovat před větrem deštěm nebo přímým sluncem. Ve výběhu musí být zdroj čisté vody k pití, a potrava. Tou je tráva, případně seno.

Krmení koní

Koně jsou býložravci s malým žaludkem a dlouhými střevy. Proto přijímají potravu velice často, v přírodě téměř nonstop. Potrava musí být bohatá na vlákninu, a mít jistou výživovou hodnotu. V praxi to vypadá tak, že koně se žádnou nebo nižší zátěží, kteří nejsou staří nebo nemocní, přijímají převážně seno a trávu, a není třeba již přidávat jadrné krmivo. Koně vyžadující vyšší energetický příjem dostávají navíc k senu a pastvě různé jadrné krmivo, koňské granule a müsli. K tomu i vitamínové a minerální doplňky, případně přípravky pro lepší zdraví kloubů. Možností je mnoho, a každý chovatel má ten svůj vlastní recept, jak nejlépe krmit. Je dobré se do začátku poradit se zkušeným chovatele, veterinářem nebo výživovým poradcem. Základem je ale vždy kvalitní seno, nejlépe dostupné nonstop po celý rok, a pastva.

Rozmnožování koní

Koně využíváme do chovu až v jejich pohlavní dospělosti. Klisny se poprvé připouštějí (umělou inseminací nebo přirozeně)nejčastěji ve 3 nebo 4 letech. Říje probíhá přibližně každý měsíc, trvá asi 7 dní, v zimě nemusí být vůbec, na jaře je nejsilnější. Klisna je březí 333 dní. Rodí se jedno hříbě. Je i možnost, že klisna čeká dvojčata, ovšem toto je veliké riziko a předchází se mu včasnou diagnostikou dvojčat veterinářem. Hříbě by pod matkou mělo zůstat asi půl roku, pak dochází k odstavu, a případnému odchodu do nového domova. Klisna může zabřeznout již při první říji pár dní po porodu.

Péče o zdraví koní

Koně bychom měli pravidelně odčervovat a očkovat. Základní očkování je proti chřipce a tetanu. Povinná je pouze chřipka, a to při převozech a veřejných akcích, ale doporučuje se očkovat obě nemoci, tetanus je život ohrožující a onemocnění. Pravidelně necháváme podkovářem upravovat kopyta, a to už od hříběcího věku. Je dobré využívat služeb koňského zubaře nebo nechat zuby kontrolovat veterinářem. Koně jsou velice náchylní k problémům s trávicím traktem a kolikám. Příčin a průběhů může být mnoho. Dbáme na rozumné využití koně, správný trénink a nepřetěžujeme jej.

Další články z rubriky


Štítky: , , ,

Diskuze k článku, stačí zadat jen: jméno a komentář. Ostatní není povinné.

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.