Kanáři patří mezi nejrozšířenější ptáky chované v klecích. Prapředek kanárů vyšlechtěných v mnoha barvách a variacích je nenápadně zbarvený, a pochází z Kanárských ostrovů. Domácí kanáři vznikli jeho křížením s jinými pěnkavovitými ptáky. Kanáry dělíme na zpěvné, postojové, postavové a barevné. Existuje několik stovek barevných rázů. Mohou být i kadeřaví (s různě pozměněným peřím) nebo s chocholkou. Délka těla je variabilní dle mutací, od 12 do 23 cm i s ocasem. Nejčastěji měří kanáři okolo 14 cm. Rozlišit pohlaví může být obtížné. Vodítkem může být zpěv, zpívají totiž pouze samci. Proto jsou také často chováni osamoceně, ale samozřejmě je pro ně daleko lepší, žijí-li ve skupinkách nebo párech.

Zařízení pro chov

Kanáři jsou ptáci poměrně nenároční. Chovat je můžeme doma v kleci, nebo v bytové či venkovní voliéře. Zde ale pozor, jde o ptáky teplomilné, a proto je lepší je v chladných měsících zazimovat. Snášejí se dobře i s jinými druhy, jsou velice společenští. S jinými pěnkavovitými ptáky se ale mohou křížit, proto se tato konkrétní varianta raději nedoporučuje. Uvnitř ubikace nesmí chybět vhodná, nejlépe přírodní, bidýlka. Dále zde umístíme nádoby na krmení, vodu a grit, společně se sépiovou kostí. Kanáři se rádi koupou, takže je dobré jim tuto možnost také ve vhodné formě poskytnout (například ve formě mělké misky s vodou nebo ptačí koupelny).

Krmení kanárků

Nejlepší je kupovat přímo speciální směs namíchanou pro tyto drobné ptáky (obsahují například proso, lesknici, loupaný oves). Zejména pro podporu hnízdění se doporučuje přidávat vaječnou míchanici a zelené krmení (listy pampelišky, ptačinec…). Ptáci mají rádi i čerstvá semena plevelů. Na přilepšenou podáváme třeba kousky ovoce. K dispozici musí mít ptáci sépiovou kost, grit pro správné trávení a čistou vodu.

Hnízdění

Kanáři dávají přednost otevřeným hnízdům, jako jsou hnízdní košíčky nebo napůl otevřené budky. Je dobré jim poskytnout nastříhané sisalové provázky nebo bavlněná vlákna pro vystlání hnízda. Jsou nenároční, dokážou zahnízdit i v malé kleci. Samice snáší 4-5 světle zelených vajec, která na sobě mají tmavý pigment. Sedí na nich přibližně 14 dní. Samec krmí samičku i mláďata po celou dobu hnízdění. Po 14-ti dnech od vylíhnutí vylétají mláďata z hnízda. Rodiče je ovšem ještě nějaký čas vodí a příkrmují. Chovné páry ve výborné kondici mohou hnízdit několikrát ročně. Někteří chovatelé nechávají hnízdit pouze samici, samce k ní pouštějí jen na oplodnění. Ovšem sameček má v odchovu nezastupitelnou funkci, a samičce velice pomáhá, proto je chov v párech přirozenější. Pokud samici odebíráme vajíčka a nahrazujeme umělými, dáme jí je pak všechny zpět po snesení čtvrtého vejce, a mláďata se pak vylíhnou současně.

Další články z rubriky


Štítky: , , ,

Diskuze k článku, stačí zadat jen: jméno a komentář. Ostatní není povinné.

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.