Fretka je kunovitá šelma (domestikovaná z tchoře), která byla chována k odchytu myší a králíků nebo pro svou kožešinu a dnes se stala i oblíbeným domácím mazlíčkem. Nežije volně v přírodě. Je hravá, aktivní a je s ní legrace, je svéhlavá jako kočka a pozornost vyžaduje jako pes. Pokud se jí věnujeme, dobře se ochočí a je zábavným společníkem. Existují dva způsoby chovu, a to bytový nebo venkovní ve voliéře. Dožívá se přibližně 8 let, váží 1 až 2 kg.

Typy chovu fretky

Bytový chov v kleci

Prostorná klec k chovu postačí, pokud budeme fretku pouštět se proběhnout, věnovat se jí nebo ji brát ven na procházky. Pořídit se dají přímo klece určené pro fretky.

Chov ve voliéře

Voliéra pro fretky může být vnitřní nebo venkovní. Je to dobrá varianta jak pro zdraví fretky, tak i praktická pro chovatele.

Chov na volno v bytě

Mít fretku v bytě na volno je sice možné, ale ne příliš praktické ani bezpečné. Byt je potřeba dobře zabezpečit, zejména elektrické spotřebiče, okna a kabely. Fretka ráda ničí, převrhává věci, rozkouše, na co přijde. Proto nechávat ji bez dozoru není vhodné.

Jak zařídit ubikaci

Ve voliéře musí mít zateplenou boudu, ve které bude spát. Zavděk vezme věcmi, po kterých bude šplhat, například kmenem stromu. Potravu umístíme do těžké misky, která nejde převrhnut, vodu nejlépe do napáječky. Mříže klece musí mít malou rozteč a být dostatečně pevné. V kleci by neměla být podestýlka, pouze v záchůdku, ideální je kočkolit. Fretky rády šplhají, takže v klec by měla být několika patrová, fretka ocení i závěsnou hamaku, tunel, odpočívadlo nebo míček na hraní.

Podmínky chovu fretky

Fretka prospí až 19 hodin denně, ve zbytku času si chce hrát a mít kontakt s majitelem. Fretka je aktivní a zvídavé zvíře, potřebuje hodně pohybu a kontakt s chovatelem i při venkovním chovu. Neochočená fretka může snadno kousnout. Problémem chovu v bytě může být zápach fretky, kterému nezabráníme zcela ani kastrací, přeci jen patří mezi tchořovité. Výklady je třeba denně odklízet a ubikaci udržovat v čistotě, čas od času můžeme fretku vykoupat šetrným šamponem pro kočky. Venčit můžeme fretku na speciálním postroji a brát ji na procházky. Fretka se mnohdy neskamarádí s ostatními zvířaty v domácnosti, snese se ale většinou se psem. Pokud budeme chovat fretky dvě, zabaví se, ale nebudou tak ochočené.

Krmení fretky

Fretka je masožravec, nepohrdne kouskem libového masa nebo rybou. Krmíme ji speciálním krmivem pro fretky nebo pro koťata. Má ale ráda i zeleninu a ovoce.

Rozmnožování fretek

Pohlavní dospělosti dosahují fretky v 5 až 9 měsících věku, páří se v březnu až srpnu. Březost trvá 42 dní, ve vrhu bývá 1 až 15 mláďat. Rod se holá, oči se jim otevírají až ve 4. týdnu a v tuto dobu také začínají slyšet. Samice je kojí 6 až 8 týdnů, mléčné zuby narůstají ve 3 týdnech, trvalé od 7. týdne.

Další články z rubriky


Štítky: , , , ,

Diskuze k článku, stačí zadat jen: jméno a komentář. Ostatní není povinné.

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.