Činčila vlnatá je hlodavec, aktivní zejména v noci a navečer, a i někteří alergici ji dobře snášejí. Mají něžný a roztomilý vzhled (výrazné uši a oči, huňatý ocas) a velice jemnou srst v různých barevných mutacích. Nepáchnou, nedělají hluk, netrpí na parazity, a strava není finančně náročná. Nejdříve se chovaly pro kožešinu, dnes spíše jako hobby zvířátka. Dožívají se i 10 nebo více let. Jsou náchylné k bolestivosti, trávicím potížím a přerůstání zubů. V přírodě se už moc nevyskytují. Živí se rostlinnou potravou a staví si doupata.

Povaha činčil

Nevyžadují příliš pozornosti, ale za každou jsou vděčné. Spíše se nechají pohladit ve své ubikaci, než mazlit a chovat. Nejsou kousavé, spíše bývají někdy více plaché. Pozor si musíte dát na to, aby neokousaly nábytek, kabely, koberce nebo umělou hmotu. Jde o společenská zvířata, která v přírodě tvoří rodiny a rády se k sobě tulí. Chováme tedy nejlépe několik jedinců, buď stejného pohlaví, nebo různého, pokud chceme odchovávat mláďata. Někdy je problém, že si dva jedinci nesednou, s tím pak ale nic moc neuděláme. Proto je lepší vzít si rovnou dva jedince, kteří už jsou na sebe zvyklí, dvě mláďata, nebo k dospělé činčile pořídit mládě. Vzhledem ke své povaze jsou asi vhodnější k dospělým lidem, vyžadujícím nenáročného společníka po večerech, než k malým dětem.

Ubytování činčil

Tato zvířátka vyžadují dostatečně velkou ubikaci, nejlépe prostornou vysokou klec. Rády skáčou, prolézají a šplhají. Dno by mělo být odnímatelné a snadno čistitelné, s podestýlkou (hobliny). Činčily milují vyvýšená místa, vytvoříme jim tedy nejlépe systém několika pater s můstky, pozorovatelnami a domečky. Seno dáváme do seníku, krmení do kameninových misek, vodu do napáječek s kovovým náustkem. Vyvarujeme se míst na slunci, v horku nebo v průvanu. Nejlépe jim bude v bytě. Dobré je nechat je proběhnout mino ubikaci, ale dávat pozor, aby něco neokousaly.

Čím krmit

Jde o výhradní býložravce s citlivým zažívacím traktem! Vystačí si s málem, nadbytek jim škodí. Nepřekrmujeme, ale vždy by měly mít možnost něco najít k snědku. Základem stravy je seno (dostupné nonstop) a speciální potrava pro činčily (granule nebo směsi v množství asi 1 polévková lžíce denně), kterou nenahrazujeme jinou (pro králíky, morčata…). Potřebují dostatek vitamínů a minerálů (minerální kámen). Vodu podáváme kojeneckou nebo převařenou. Nepodáváme rozhodně větší množství trávy (s tou opravdu opatrně!), žádné oříšky nebo olejnatá semena, kukuřici, luštěniny. Činčily ocení větvičky jedlých stromů na kousání, jako pamlsky (ve velmi malém množství!) sušené nebo čerstvé kousky ovoce, ovesné vločky či sušený chléb.

Rozmnožování

Činčily se rozmnožují poměrně snadno. Určit pohlaví není příliš těžké. Do chovu by se měly činčily začít používat až od 8. měsíce věku (hmotnost asi 450 g). Říje trvá 3-5 dní v intervalu 24-45 dní. V přírodě jsou sezonně polyestrické, tedy říjí převážně na podzim, nebo pak i na jaře. V zajetí tomu tak nebývá a zabřeznout mohou po celý rok. Březost trvá přibližně 16 týdnů (111 dní). Porod probíhá většinou ve spodní části ubikace, hnízdo si samice nestaví. Mláďat bývá 1-5, nejčastěji 2. Pozor, ihned po porodu může samec samici nakrýt! To ale není žádoucí, pokud už měla samice 2 vrhy po sobě nebo má více početný vrh, mohlo by ji to vysílit. Další říje nastává až po odstavu mláďat. Žrát dospělou stravu začínají od 1 měsíce, do té doby ji pouze ochutnávají, a živí se mateřským mlékem. Matka je kojí 40-60 dní. Odstavují se v 6-8 týdnech (hmotnost cca 250 g).

Další články z rubriky


Štítky: , , ,

Diskuze k článku, stačí zadat jen: jméno a komentář. Ostatní není povinné.

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.