Chameleon patří mezi ještěry. Existuje mnoho druhů a poddruhů. U nás se často chová například chameleon obecný nebo jemenský. Typické je pro tohoto ještěra, že dokáže měnit barvy podle nálady (nikoliv podle prostředí). Mají vymrštitelný jazyk, na konci s lepkavým sekretem, přibližně stejně dlouhý jako tělo. Oči a víčka jsou srostlé, každým vypouklým okem se dívají zvlášť (mají monokulární vidění, velice dokonalé). Ocas je chápavý, v klidu spirálovitě stočený, slouží jako pátá končetina při šplhání. Prsty jsou srostlé v jakési kleštičky (přední prsty mají srostlé na dva, zadní na tři), což umožňuje snadný pohyb na keřích a stromech. Chameleoni jsou svébytní společníci, žijící ve svém zvláštním vlastním světě.  Nejmenší druh měří asi 3 centimetry, největší zhruba jeden metr. Chameleon jemenský může v dospělosti měřit až 65 cm. Samci mají vystouplý hřeben na zádech a na hlavě.

Terárium pro chameleony

Pro pár potřebujeme terárium o rozměrech minimálně 1 x 1 x 2 metry. Pro jednoho stačí i o něco menší (minimálně 0,5 x 0,5 x 1 m) Čím je terárium vyšší, tím lépe. Jen málo druhů je pozemních. K nezbytnému vybavení patří větve upevněné v různých směrech, nějaký ten kámen, a tropické rostliny, zachycující vlhkost. Chameleoni nepijí z misky, ale potřebují rosu (na rostlinách nebo uměle rosíme). Teploměrem hlídáme teplotu (každý druh má jiné optimální rozmezí, a každé terárium by mělo mít 3 teplotní zóny), vlhkoměrem zase vlhkost (70-90%). Potřebují kvalitní osvětlení, a to pro zrak (jejich hlavní smysl), a také jako UV záření. Do terária tedy umístíme žárovky s UVB světlem a  žárovky na vyhřívání (obyčejné žárovky nebo bodovky, existují i speciální výhřevné žárovky).

Potrava chameleonů

Chameleoni jinou než živou potravu prakticky nepřijímají. Nejraději loví mouchy a cvrčky. Středně velký jedinec přijme třikrát týdně dva až tři cvrčky. Nepředkládáme krmení tučné, například červy.

Samotářští ještěři

Chameleoni jsou od přírody samotáři. V přírodě se setkávají pouze v období páření. Zbytek života tráví klidným čekáním na kořist. V izolaci tedy nestrádají, naopak, chov samotného chameleona je pro něj přirozenější. Chov páru nebo skupiny je více komplikovaný. U některých druhů to lze, protože jsou více snášenlivý. Vždy volíme jen jednoho samce a jednu či více samic. Sledujeme, zda mezi sebou nebojují a všichni se dostanou k potravě.

Rozmnožování chameleonů

Samice dá najevo ochotu k páření svým zbarvením, potlačí agresivitu k samci a je klidná. Březost trvá 20-30 dní. Přesné datum kladení vajec nejde určit, protože samička je schopna uchovat si sperma ve zvláštním váčku, a určit, kdy jej použije k oplození vajec. Gravidní samička více jí a pije. Pod kůží se jí rýsují rostoucí vajíčka na bocích. Vejce klade do kladiště s navlhčeným substrátem a pak je zahrabe. Po nakladení vajec je můžeme vyjmout a dát do inkubátoru s inkubačním substrátem (vermikulitem- extrudovanou slídou). Inkubátor si můžeme koupit nebo vyrobit podle návodu. Inkubace trvá 180- 200 dní, při teplotě 25- 28°C. vejce kontrolujeme, případně vlhčíme substrát. Mláďata se líhnou asi 3 dny, a dáváme je do speciálního terária. Zde je na dně měkký substrát (terarijní rašelina, lignocel…), protože mláďata se ráda pouštějí z větví a padají. Mláďata krmíme minimálně 2x denně, a to mikro cvrčky nebo octomilkami. Několikrát denně je rosíme, a také je občas postříkáme vitamínovým přípravkem (Promotor). Během růstu se chameleoni svlékají co dva týdny, později až 3x do roka. Pomáháme jim vyšší vlhkostí, nebo je postříkáme vodou.

Citlivost na stres, barvoměna

Chameleoni jsou velice citliví na stres. Vyvarujeme se jejich zbytečného stěhování, otřesů a prudkých pohybů. Pozor, vyděsit k smrti je dovede pohled na hada, což je jejich úhlavní nepřítel. Strach z hadů je pro všechny společný, další podněty, které jim vadí, jsou poměrně individuální. To, jak se náš chameleon cítí, poznáme i podle barvoměny. Když je chameleon naštvaný, nafukuje se, a vybarvuje se do nejtmavších odstínů. Při spánku je uvolněný a má světle zelený odstín. Pokud se vyhřívá na slunci, zhnědne, protože hnědá barva přijímá teplo lépe, než zelená. Při námluvách se sameček zbarvuje do nejpestřejších barev, jakých je schopen.

 

Další články z rubriky


Štítky: , , ,

Diskuze k článku, stačí zadat jen: jméno a komentář. Ostatní není povinné.

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.