Bažant je kur patřící do rovin a kulturních stepí.  Je možné chovat jej divoce v honitbách, polodivoce nebo ve voliérách. Jedním z nejčastěji doma chovaných bažantů je bažant diamantový nebo bažant zlatý. Bažant diamantový ale není tak náročný a i pořizovací náklady jsou nízké.  Jde o ptáka atraktivně vypadajícího a čilého, vhodného i pro začínajícího chovatele.

Jak má vypadat voliéra?

Jak vypadají bažantí voliéry pro krotký chov? Měly by být si 4 až 6 metrů dlouhé, široké 2 až 3 metry a vysoké přibližně 2 metry. Využívá se husté drátěné pletivo s oky 2 x 2 cm. Severní strana musí být kryta před větrem. Strop je drátěný nebo v podobě sítě. V jedné voliéře by měl být 1 bažantí kohout a 2 až 6 slípek. Voliéra by měla být travnatá, s různými úkryty, například v podobě mladých smrčků nebo větví stromů. Zapomenout se nesmí ani na půl metru vysokou hřadovací tyč. Kohouti z vedlejších voliér na sebe nesmí vidět. Voliéru je dobré obehnat rákosovou rohoží. Voliéry se musí udržovat v čistotě. Bažanti také nemají rádi hluk a vyrušování. Každoročně je potřeba odstranit svrchní vrstvu půdy, tu spodní překopat, navézt novou zeminu a znovu osít. Dělá se to pro zamezení přenosu nakažlivých chorob. Každá voliéra by měla mít popeliště s pískem, a část by měla být holá. Mnoho chovatelů využívá přenosné voliéry, vysoké asi 1 metr, které se každý týden přemísťují tak, aby bažanti pod sebou měli čistou půdu. Zimu bažanti snáší poměrně dobře, musí mít ale ve voliéře zastřešené závětří.

Rozmnožování bažantů

V jednotlivých voliérách větších chovů se kohouti pravidelně obměňují, nejlépe co 4 až 7 dní, aby se zvýšila produkce a oplození vajíček. Kohout se totiž po 14 dnech stává ke slepicím vlažným, čemuž se zabrání právě pravidelnou obměnou. Větší chovatelé si nechávají zvlášť několik slípek a kohoutů, aby měli čím doplnit případné ztráty a mohli čím osvěžit chov. Slepice snášejí vejce na zem nebo do připravených důlků. Umělý chov bažantů ve voliérách se většinou zřizuje u bažantnic pro vysokou produkci vajec, ale najdou se i chovatelé, kteří chovají bažanty doma pro své potěšení. V přírodě snese bažantí slepice 10 až 18 vajec, ve voliéře je to až 35 až 50 vajec. Jedná se o nejvíce jednoleté slepice, kterým jsou vejce denně odebírány a poté vkládány do líhní. Pokud slepice začne vejce rozklovávat a vypíjet, je nutno ji z chovu vyřadit. Snáška začíná v polovině dubna. Slípka snese do důlku obden celkem 7 až 12 vajec, při jejich odebírání se ale počet může zdvojnásobit. Inkubace trvá 24 dní. Mladí bažanti jsou samostatní v 8 až 10 týdnech. Okolo 10 týdnů stáří se již dá rozpoznat pohlaví kuřat.

Potrava bažantů

Čím se bažanti krmí? V chovech se krmení často řeší granulovanou směsí, která se liší podle období. Jinak se ale bažanti krmí směsí zrnin, zeleninou a ovocem. Existují i různé vitamínové přípravky. Před snáškou ocení bažanti naklíčené zrniny, u kterých pozor na plíseň. Jsou bohaté na minerály a vitamíny. Slepice potřebují dostatek vápníku, což se řeší pícním vápnem nebo hroudou ze sádry. Nesmí chybět ani nádoby s čistou vodou.

 

Další články z rubriky


Štítky: , , ,
  1. Gabriel says:

    Dobrý deň mam problem s bažantom žerie vajcia čo mam robiť?

Diskuze k článku, stačí zadat jen: jméno a komentář. Ostatní není povinné.

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.