Sladkovodní krevetky jsou miniaturními mazlíčky, kteří vám v akváriu mohou připravit pěknou podívanou. K nejoblíbenějším patří trpasličí krevetky rodů Neocaridina a Caridina. Jejich chov nemusí být úplně jednoduchý ani bez komplikací, vyžaduje trpělivost.

Specifika chovu krevetek

Je třeba sledovat řadu parametrů a přizpůsobit chov vlastním zkušenostem. Co funguje jednomu chovateli, nemusí fungovat druhému, jelikož se zde snoubí mnoho faktorů. Krevetky jsou poměrně citlivými chovanci, ještě více než ty nejcitlivější akvarijní ryby. Dokážou si zvyknout na různé podmínky, co jim ale opravdu vadí, jsou jejich výkyvy.

Jakou nádrž pro krevetky

Při zakládání akvária, volbě vybavení, organizaci a jeho údržbě je možno se řídit základními akvaristickými pravidly, jsou zde ale jistá specifika. Potřebovat budete nádrž o objemu minimálně 50 litrů, čím větší, tím lépe, s biologicky stabilními podmínkami. Lepší je nádrž s větší plochou dna, klidně nižší. Krevetky se většinou drží u dna, kde shánějí potravu.

Nevypouštíme krevetky do „nezaběhlého“ čerstvého akvária!

Optimální je nádrž v provozu již několik měsíců. V nádrži okolo 50 litrů může žít až 100 ks krevetek, do tohoto počtu se namnoží přirozeně samy.

Filtrace a teplota vody

Krevetky Jsou náročné na čistotu vody, více než většina akvarijních rybek. Obzvlášť citlivé jsou na těžké kovy a dusitany. Potřebujeme proto filtr s malými póry. Ty jsou důležité i proto, aby v nich neuvízla mláďata. Dolní hranice teploty vody není tak důležitá, vydrží jakoukoliv pokojovou teplotu. Zásadnější je hranice horní, jež by neměla přesáhnout 30°C.

Krmení krevetek

Potravou krevetek jsou přirozeně řasy, sinice, prvoci, bakterie a houby. Bez krmení vydrží poměrně dlouho, pokud mají v akváriu rostliny a řasy. Velké zamoření řasami vlivem nevhodných podmínek ale krevetky nepřemůžou. Krmíme je buďto speciálním krmením přímo určeným pro krevetky, nebo rostlinnou potravou jako jsou okurky, kopřivy nebo špenát, přikrmovat se dají i krmením pro rybičky.

S jakými živočichy se krevetky snesou

Pokud hodláme mít v akváriu i další živočichy, musíme si dopředu zjistit, zda nejde o nepřátele krevetek. Lepší je chovat krevetky samostatně, protože i s mírumilovnými rybkami, které budou vždy větší, než ony, se jim nedaří tak dobře a mnohem méně se množí. Mláďat přežije méně a v uzavřeném biotopu je pro krevetky méně místa. Vyloženými nepřáteli krevetek jsou skaláry, parmičky, cichlidy, čichavci a všechny druhy větších rybek.

Další články z rubriky


Štítky:

Diskuze k článku, stačí zadat jen: jméno a komentář. Ostatní není povinné.

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.