Králičí březost trvá v průměru 31 dní. U vícečetných vrhů bývá celková délka o jeden nebo dva dny kratší, u máločetných zase o trochu delší. Před připuštěním je vhodné samici ošetřit proti kokcidioze. Samec by neměl být výrazně větší než samička, abychom eliminovali možnost výskytu problémů při porodu.  Jelikož má samice dělohu dvojitou, může se stát, že je už jako březí znovu oplodněna a mláďata by se pak narodila s určitým časovým rozestupem. Proto nepřipustíme, aby samec samici nakryl opakovaně po několika dnech. Někdy se sice samice k samci dává za účelem kontroly březosti, protože pokud březí je, bude se nakrytí bránit, ale mohlo by se stát, že ji samec nakryje, i když samice nebude spolupracovat, takže je třeba velká opatrnost.

Samice v průběhu březosti

Během březosti se samice většinou povahově trochu změní, může být jak divočejší, tak naopak přítulnější, je to individuální. Pokud se jí něco nelíbí, dá to většinou jasně najevo a bývá náladovější. Samice spotřebuje více krmiva, přibývá na váze a ke konci březosti si staví hnízdo. Někdy je to i dříve, příliš včasná stavba hnízda ale může značit, že se jedná o březost falešnou. Místo k porodu je lepší nechat si ji zvolit samotnou, může se snadno stát, že to, které jí vybereme, se jí nebude pozdávat a hnízdo si vytvoří jinde. Většinou se jí pozdává místo co nejdál od krmení a záchůdku. Násilné přesouvání samici stresuje, pozor na to. Týden před porodem jí můžeme dát do ubikace porodní budku a poskytnout jí materiál pro stavbu hnízda, například seno, papírové kapesníčky nebo staré hadříky.

Na co dát pozor

Mláďata lze od 18. dne většinou opatrně nahmatat jako takové malé uzlíčky. Do 4. týdne březosti rostou jen velmi pomalu, od 4. týdne ale hmotnost rapidně narůstá a naberou tři čtvrtiny své hmotnosti. V tu dobu je třeba dbát na kvalitní výživu. Těhotnou ramlici je lepší zbytečně nezvedat, nedoporučuje se s ní cestovat, očkovat ji nebo ji vystavovat jinému stresu. Oddělení od samce by mělo být samozřejmostí.

Porod králíčat

Samice smíchá materiál v hnízdě s vyškubanými chlupy a králíčata se mohou narodit. Po porodu mláďata částečně zakryje chlupy a zahrabe a jde si odpočinout opodál. Mrtvá králíčata většinou z hnízda odstraní nebo je pozře. Během porodu a po něm potřebuje samice mí k dispozici dostatek vody na pití, bývá velmi žíznivá. Postupně začne jíst, aby nabrala zase zpět sílu. Z důvodu stresu nebo nezkušenosti může dojít k odmítání mláďat nebo porodu mrtvých či přidušených mláďat, někdy se samice odmítne starat, stává se to zejména při prvním vrhu.

Další články z rubriky


Štítky: , ,

Diskuze k článku, stačí zadat jen: jméno a komentář. Ostatní není povinné.

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.