Andulka (papoušek vlnkovaný) patří k nejoblíbenějším ptákům chovaným u nás. Tento drobný papoušek (délka i s ocasem je přibližně 20 cm) pochází z Austrálie. Andulka je hravá, nenáročná a vhodná i pro začátečníky. Snadno se ochočí, může se naučit i mluvit, ale potřebuje také dostatek pozornosti. Pokud se jí nemůžete věnovat velkou část dne, pořiďte si raději dva nebo více jedinců. Přes den se musí nějak zabavit. Možný je také chov větších skupin ve voliérách. Rovněž chov andulek dohromady s některými jinými druhy (například korelami nebo zebřičkami) je většinou bezproblémový. Dospělé samečky odlišíme od samiček pomocí modré barvy ozobí (ovšem ne u všech barevných mutací). U samic je ozobí hnědé. Byly vyšlechtěny různé barevné variace. Existují dokonce i chocholaté andulky, nebo druhy s nakadeřeným peřím. Dožívají se asi 10 let, ovšem vše je individuální a záleží to hlavně na chovných podmínkách.

Podmínky pro chov

Tyto malé papoušky můžeme chovat v kleci nebo ve voliéře. Klec by měla být dostatečně veliká, aby se v ní ptáci mohli proletět (pro 2 jedince dlouhá minimálně 1 metr) nebo je pouštíme proletět po bytě. Jako bidýlka jsou nejlepší větvičky, široké tak, aby je pták pohodlně obemknul prsty. Další součástí kelce jsou misky na krmení a grit (například jemný propraný písek), napáječky na vodu, sépiová kost. Ptáci ocení různé vhodné hračky nebo ptačí koupelnu s vodou. Příjemná bude v horkých dnech i jemná vlažná sprcha nebo rosení. Mohou žít také celoročně ve venkovní voliéře, s možností úkrytu.

Krmení andulek

Základem je směs pro andulky (obsahuje drobná semena jako proso různých druhů a oves). Semena můžeme dávat i naklíčená. Další složkou potravy je zelenina, ovoce (jedovatá je broskev a avokádo), zelené krmení a v době přípravy na hnízdění i vaječná míchanice (směs natvrdo uvařených nastrouhaných vajec, strouhanky, mrkve). Přidat můžeme vitamíny a minerály pro ptáky. Andulky potřebují pro své zdraví i sépiovou kost a grit pro dobré trávení. Samozřejmostí je dostatek čisté vody na pití.

Odchov mladých

Nejlépe je páry chovat ve voliérách, kde je i snadnější odchov mláďat. Připravíme hnízdní budky o rozměrech 15 x 15 x 25 cm (stojaté i ležaté), s hnízdící kotlinkou (prohlubní proti rozkutálení vajec, vysteleme ji hoblinami) a vletovým otvorem 5 cm. Andulky pohlavně dospívají brzy, hnízdit je ale necháme od 1 roku stáří. Hnízdění podpoříme delším světelným dnem. Samička snáší 4-6 vajec, a sedí na nich sama 18 dní. Samec jí mezitím zásobuje krmivem. Ovšem pozor na energeticky bohaté krmivo. Pár by se začal znovu připravovat na hnízdění a již snesená vejce by vyhodil ven. Mezi staršími a mladšími mláďaty bývají velikostní rozdíly. Rodí se slepá a holá. Po 4 týdnech začínají vylétat z budky. Ještě asi týden je rodiče vodí a přikrmují. Andulky hnízdí víckrát po sobě, necháme je ale hnízdit maximálně 3x a pak jim dáme pauzu.

Zdraví

Zdravotní problémy, které andulky mohou potkat, jsou například vytrhávání a vypadávání peří, přerostlý zobák a drápy, nachlazení, roztoči, svrab, salmonelóza, psitakóza, vápenka a další. Jako u ostatních papoušků platí, že základem pro zdraví chovaných jedinců jsou správné podmínky, vhodná potrava a hygiena chovu.

Další články z rubriky


Štítky: , , ,

Diskuze k článku, stačí zadat jen: jméno a komentář. Ostatní není povinné.

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.